Wczytuję dane...

Jak przygotować dach na montaż paneli fotowoltaicznych?

Jak przygotować dach na montaż paneli fotowoltaicznych?

Zdecydowana większość paneli fotowoltaicznych jest montowana na dachu. Zanim jednak do tego dojdzie koniecznie należy go odpowiednio przygotować. To niezwykle ważne nie tylko pod względem prawidłowego działania instalacji, ale również bezpieczeństwa. Zatem na co zwrócić uwagę, by w przyszłości zminimalizować konieczność trudnych i kosztownych prac związanych z montażem? Podpowiadamy.

Kierunek i rodzaj pokrycia

Odpowiednio dostosuj rodzaj pokrycia. Panele PV można zamontować na każdym rodzaju pokrycia dachowego, jednak od tego, na jaki się zdecydujesz, zależy system montażowy. Warto już na etapie budowy ustalić z ekipą dekarską montaż haków i uchwytów niezbędnych do wykonania instalacji PV w późniejszym czasie.

Ponadto, zwróć uwagę na kierunek i kąt nachylenia dachu. W Polsce zdecydowanie najlepiej działają panele skierowane w stronę południową, ustawione na połaci dachowej pod kątem około 37 stopni. Wówczas generują największe uzyski energii elektrycznej w skali roku.

Przygotuj trasy kablowe

Kolejną czynnością, jaką możesz wykonać w celu przygotowania dachu na montaż paneli fotowoltaicznych jest przygotowanie tras kablowych. Poprowadź je z dachu aż do punktu, w którym zostanie zamontowane serce całej instalacji, czyli inwerter PV. Pamiętaj, by uzbroić je w odpowiednie przewody, dostosowane do systemu fotowoltaicznego. Ponadto, zaplanuj miejsce, w którym zostanie zamontowany inwerter.

Sprawdź stan techniczny i maksymalne obciążenie dachu

W przypadku budynków już powstałych bardzo ważne jest, by sprawdzić stan techniczny dachu. Wszelkie uszkodzenia należy koniecznie naprawić przed przystąpieniem do montażu. Panele fotowoltaiczne to ciężka konstrukcja, dlatego warto sprawdzić wytrzymałość statyczną dachu. W tym celu warto skontaktować się z doświadczonym konstruktorem.