Wczytuję dane...

Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła - czy to możliwe?

Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła - czy to możliwe?

Z roku na rok coraz więcej korzystamy z odnawialnych źródeł energii. Jednak spośród wszystkich, dostępnych metod to fotowoltaika i pompy ciepła cieszą się największą popularnością. Zastanawiasz się czy można je ze sobą połączyć? Tak! Przy odpowiednim projekcie i montażu to niezwykle korzystna finansowo, a przy tym przyjazna środowisku inwestycja. Co więcej – istnieje możliwość podłączenia pompy ciepła do już istniejącej instalacji PV. Podpowiadamy jak to zrobić oraz tłumaczymy, jakie są zalety takiego rozwiązania.

Korzyści z połączenia fotowoltaiki z pompą ciepła

Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła to rozwiązanie, które ma długą listę zalet. Przede wszystkim – to najprostszy sposób na zmniejszenie rachunków. Fotowoltaika wytwarza własną energię elektryczną. Przy odpowiednio dobranej mocy instalacja PV zasili nie tylko urządzenia elektrycznie, ale również pompę ciepła. W ten sposób można zyskać pełną niezależność od zewnętrznych dostawców. Budynek staje się samowystarczalny.

Dużą zaletą połączenia instalacji PV z pompą ciepła jest ekologia. Pompa ciepła korzysta z energii zgromadzonej w ziemi, powietrzu, wodzie. Do jej działania niezbędne jest podłączenie do prądu. Ten z kolei można uzyskać z modułów fotowoltaicznych, które korzystają z promieni słonecznych. Połączenie obu urządzeń jest zatem bardzo korzystne nie tylko dla portfela, ale również środowiska naturalnego.

Czy można podłączyć pompę ciepła do istniejącej instalacji PV?

Osoby, które już korzystają z fotowoltaiki również mogą ją rozbudować o pompę ciepła. Nowoczesne urządzenia są kompatybilne z każdym rodzajem centralnego ogrzewania. Chcąc je połączyć należy wybrać odpowiedni model i odpowiednio go zamontować. Przyjmuje się, że na każdy 1 kW mocy grzewczej pompy ciepła potrzebne jest około 0,5 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej.