Wczytuję dane...

Jakie czynniki wpływają na koszt instalacji fotowoltaicznej?

Jakie czynniki wpływają na koszt instalacji fotowoltaicznej?

Rozmyślając nad montażem paneli słonecznych jednym z pytań, które potencjalni prosumenci zadają sobie najczęściej jest: „Ile to będzie kosztowało?”. Niestety, nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi. Ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej jest zależny od wielu czynników. W celu oszacowania ceny należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Poniżej przedstawiamy, jakie kwestie wpływają na kosztorys.

Moc instalacji

Podstawowym czynnikiem, od którego zależy końcowa cena instalacji, jest jej rozmiar. Im większe zapotrzebowanie – tym potrzebne będzie użycie więcej paneli fotowoltaicznych. W związku z tym, pierwszym i najważniejszym krokiem, jest sprawdzenie zużycia prądu i na tej podstawie określenie potrzebnej mocy instalacji. Zatem chcąc generować więcej energii elektrycznej, najpierw należy więcej zainwestować.

Rodzaj paneli

Kolejną kwestią, która ma wpływ na cenę instalacji jest rodzaj paneli. Wyróżniamy dwa, najpopularniejsze rodzaje: polikrystaliczne i monokrystaliczne. Panele polikrystaliczne są wykonywane z polikryształu krzemu, natomiast monokrystaliczne powstają z monokryształu krzemu, są bardziej wydajne i jednocześnie droższe.

Miejsce montażu

Ważną kwestią jest również miejsce montażu. Zdecydowana większość prosumentów decyduje się na instalacje fotowoltaiczne na dachu. Z uwagi na ich różne rodzaje, system instalacji dobierany jest indywidualnie. Zupełnie inny montaż stosowany jest w przypadku dachu skośnego, a inny przy dachu płaskim. Jednak znaczenie ma nie tylko kształt, ale również rodzaj pokrycia, powierzchnia dachu, a nawet jego azymut. W przypadku montażu na gruncie może być konieczne przygotowanie terenu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.