Czy panele słoneczne można zamontować na płaskim dachu?
W Polsce najlepszym sposobem na osiągnięcie maksimum korzyści z fotowoltaiki jest zainstalowanie paneli słonecznych pod kątem nachylenia około 30 stopni. Najczęściej spotykane są dachy skośne, na których taki montaż jest bezproblemowy. Jednak coraz częściej w nowoczesnym budownictwie buduje się dachy płaskie. Czy wówczas skorzystanie z fotowoltaiki jest możliwe? Okazuje się, że tak. Podpowiadamy jak zamontować panele na płaskim dachu.
Jak zamontować panele PV na płaskim dachu?
Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu jest możliwy niezależnie od materiału jego wykończenia. Wiąże się to jednak z zastosowaniem konstrukcji wsporczej. Jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego kąta nachylenia oraz stabilnej, bezpiecznej pozycji. Istnieją dwie metody montażu:
-
bez balastu, w której panele słoneczne wraz z całą konstrukcją wsporczą zostają przymocowane bezpośrednio do konstrukcji dachu (m.in. blachy, wylewki betonowej),
-
z balastem, bez ingerencji w konstrukcję dachu. Montaż polega na zastosowaniu specjalnych ram obciążonych bloczkami lub płytami betonowymi.
Fotowoltaika na płaskim dachu – na co zwrócić uwagę?
Decydując się na instalację fotowoltaiczną na dachu warto pamiętać o kilku, bardzo istotnych kwestiach. Przede wszystkim kąt nachylenia powinien wynosić około 15 stopni. W przypadku większego nachylenia panele mogłyby nie wytrzymać mocnych podmuchów wiatru. Ponadto, bardzo istotny jest prawidłowy montaż. Nieumiejętnie zainstalowanie paneli fotowoltaicznym na dachu płaskim może generować różne problemy, w tym między innymi zmniejszenie szczelności warstwy hydroizolacyjnej. Chcąc zyskać bezpieczeństwo i pewność, że fotowoltaika dobrze spełni swoje zadanie skorzystaj z usług specjalisty.