Perspektywy dla fotowoltaiki. Co nas czeka w przyszłości?
Fotowoltaika to technologia polegająca na przetwarzaniu energii słonecznej na energię elektryczną za pomocą paneli PV. Z roku na rok jej popularność wzrasta i nic nie wskazuje na to, by miała wyhamować. Wręcz przeciwnie. Rosnące zainteresowanie zrównoważonym rozwojem i rozwój technologii przyspieszają jej rozwój i zwiększają zastosowanie tej technologii. Jakie są perspektywy dla PV? Co nas czeka w przyszłości?
Prognozy Międzynarodowej Agencji Energii (IEA)
Według prognoz Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), już do 2030 roku globalna moc zainstalowana w elektrowniach fotowoltaicznych osiągnie blisko 1,3 terawata, natomiast do 2040 roku poziom ten wzrośnie do ponad 4,5 terawata! Jednym z czynników, które w dużej mierze wpływają na szybki rozwój fotowoltaiki jest obniżenie kosztów produkcji zarówno paneli PV, jak i baterii, co bezpośrednio wpływa na większą opłacalność wykorzystania tej technologii.
Zastosowanie paneli PV w przyszłości
W przyszłości można oczekiwać, że technologia fotowoltaiczna będzie coraz bardziej efektywna i dostępna. Pozwoli to na zastosowanie jej w coraz szerszym zakresie. Wraz z rozwojem moduły fotowoltaiczne będą coraz bardziej elastyczne i możliwe do zastosowania w różnych miejscach. Możliwe, że w przyszłości poza gruntem i dachami budynków, będzie je można zamontować na elewacjach budynków, ekranach dźwiękochłonnych czy pojazdach.
Zatrudnienie w branży fotowoltaicznej
Wzrost zainteresowaniem fotowoltaiką sprzyja również rozwijaniu się rynku pracy związanego z tą technologią. Dotyczy to niemal każdego etapu – projektowania, produkcji, instalacji, serwisu oraz utrzymania systemów fotowoltaicznych. Można się zatem spodziewać dalszego wzrostu zatrudnienia w tej branży.