Wczytuję dane...

O czym należy pamiętać, decydując się na instalację fotowoltaiczną dla domu jednorodzinnego?

O czym należy pamiętać, decydując się na instalację fotowoltaiczną dla domu jednorodzinnego?

W czasach, kiedy rachunki za energię elektryczną przyprawiają o zawroty głowy coraz częściej szukamy sposobów, które pozwolą zaoszczędzić nieco gotówki. Jednym z nich jest instalacja PV. Zanim jednak zapadnie ostateczna decyzja o montażu ważne jest, by dobrze dobrać panele. Na co zwrócić uwagę, by osiągać maksimum korzyści z fotowoltaiki?

Określ swoje potrzeby

Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem, jaki należy wykonać przy wyborze instalacji fotowoltaicznej jest określenie swoich potrzeb, a dokładniej – ile kwh energii realnie wykorzystujesz. W przypadku domów, które już od jakiegoś czasu są użytkowane wystarczy przejrzeć rachunki otrzymywane od dystrybutora energii elektrycznej. Inwestorzy będący na etapie planowania budowy muszą oszacować zapotrzebowanie. Aby to zrobić należy wziąć pod uwagę kilka parametrów technicznych, w tym między innymi sposób ogrzewania budynku, liczbę mieszkańców, ilość oraz klasę energetyczną urządzeń, które będą używane w domu.

Indywidualne parametry techniczne

Poza określeniem potrzeb ważne są również indywidualne uwarunkowania miejsca, na którym ma powstać instalacja. Zacienienie, orientacja budynku, kształt, kąt nachylenia i rodzaj pokrycia dachu (w przypadku instalacji fotowoltaicznej na dachu) lub ukształtowanie terenu (w przypadku instalacji montowanej bezpośrednio na gruncie) to bardzo ważne czynniki, które w dużej mierze mogą wpływać na wybór i działanie paneli słonecznych. Nawet pozornie niewielkie przeszkody, jak np. wysokie drzewa lub budynki osłaniające teren, w rzeczywistości mogą sprawić, że instalacja PV nie wygeneruje tyle prądu ile jest potrzebne.