Kiedy opłaca się zainwestować w magazyn energii?

Magazyny energii to coraz popularniejsze rozwiązanie, które pozwala na efektywne wykorzystanie energii pozyskiwanej z instalacji fotowoltaicznych. Decyzja o inwestycji w takie urządzenie może przynieść wiele korzyści. Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, wpływających na opłacalność takiej inwestycji. Omawiamy to zagadnienie w poniższym artykule.
Magazyn energii do fotowoltaiki – kiedy się opłaca?
Inwestycja w magazyn energii do fotowoltaiki będzie opłacalna w sytuacjach, gdy wytworzonej energii jest więcej niż rzeczywiste zapotrzebowanie. Dzięki temu zgromadzone zasoby można wykorzystać w momencie, gdy panele słoneczne nie pracują lub pracują mniej efektywnie, np. w nocy czy podczas pochmurnych dni. Warto również zwrócić uwagę na możliwość zwiększenia autokonsumpcji oraz szybszego zwrotu z inwestycji dzięki domowemu magazynowi energii.
Jak długo można przechowywać prąd w magazynie energii?
Czas przechowywania energii w magazynie zależy od wielu czynników, takich jak warunki atmosferyczne, technologia wykonania akumulatora oraz długość cykli ładowania i rozładowywania. Warto zwrócić uwagę na fakt, że akumulatorowe magazyny energii są doskonałym rozwiązaniem krótkoterminowym – w ciągu pół roku mogą utracić około 20% zgromadzonej energii, co sprawia, że ich wykorzystanie do magazynowania energii zgromadzonej w miesiącach wysokiej produkcji OZE i jej wykorzystywania w okresie niskiej wydajności jest bardzo korzystne.
Istotne parametry magazynów energii
Przy wyborze magazynu energii warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, które mają wpływ na efektywność i opłacalność systemu. Należy do nich zaliczyć sprawność magazynowania energii – im wyższa, tym mniej strat energetycznych w trakcie ładowania i rozładowywania, co przekłada się na niższe koszty użytkowania. Ważnym czynnikiem jest także żywotność urządzenia – dłuższy czas użytkowania magazynu energii przy zachowaniu jego właściwości wpływa bezpośrednio na opłacalność inwestycji.