Wczytuję dane...

Od czego zależy efektywność działania instalacji fotowoltaicznej?

Od czego zależy efektywność działania instalacji fotowoltaicznej?

Przyjmuje się, że w Polsce instalacja PV jest w stanie w ciągu roku wyprodukować około 1000 kWh z każdego kilowata mocy. Realny wynik jest jednak zależny od wielu elementów. Istnieje długa lista czynników, które mają wpływ na efektywność działania instalacji fotowoltaicznej.

Czynniki techniczne i klimatyczne

Wśród czynników technicznych wpływających na działanie instalacji fotowoltaicznej, wyróżnia się:

  • materiał z jakiego wykonano panele (instalacja mono- czy polikrystaliczna),

  • strukturę modułu,

  • zastosowane technologie,

  • sposób montażu.

Duże znaczenie mają także warunki atmosferyczne, takie jak temperatura powietrza, natężenie promieniowania słonecznego, siła wiatru. Te same panele zamontowane na różnych obszarach geograficznych mogą mieć różną efektywność. Nie bez znaczenia jest również poziom zacienienia. Elementy zasłaniające panele PV, takie jak drzewa, inne budynki, ale również zanieczyszczenia, w tym zalegające liście, mogą znacznie obniżyć wydajność.

Zimą oraz w pochmurne dni efektywność instalacji PV może być nieco niższa. Jednak nie musisz się obawiać, że niekorzystne warunki atmosferyczne pozbawią Cię dostępu do prądu. Prawidłowo wykonany projekt uwzględni takie sytuacje. Dobrym zabezpieczeniem będzie magazyn energii do fotowoltaiki, w którym przechowasz nadwyżki prądu.

Czynniki indywidualne

Poza czynnikami technicznymi i klimatycznymi, ważne są także indywidualne uwarunkowania. Należy dokładnie sprawdzić miejsce, w jakim mają stanąć moduły PV. Lokalizacja, teren, elementy, które mogą rzucać cień (pobliskie budynki, drzewa, elementy konstrukcji), a nawet rodzaj budynku (w tym między innymi kąt nachylenia czy materiał z jakiego jest wykonany dach) na jakim ma zostać zamontowana instalacja fotowoltaiczna, mają niebagatelny wpływ na jej działanie.