Wczytuję dane...

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Chcąc przez długie lata cieszyć się niezawodnym działaniem paneli fotowoltaicznych, bardzo ważne jest, by odpowiednio o nie dbać. Regularne czyszczenie i konserwacja to podstawowy krok do bezawaryjnej pracy, ale również większej efektywności. Nagromadzone zanieczyszczenia, takie jak kurz, liście czy nieczystości pochodzenia zwierzęcego, mogą zmniejszyć wydajność działania paneli PV nawet o 15%!

Jak i czym myć panele PV?

Jak często myć panele? Zaleca się, by gruntowne mycie paneli wykonywać cyklicznie, dwa razy w roku – na początku wiosny i późną jesienią. Ważna jest również pora dnia. Nie należy myć instalacji fotowoltaicznej w środku dnia, podczas mocnego nasłonecznienia. Zaczekaj, aż powierzchnia paneli się ochłodzi. W przeciwnym razie ogniwa mogą ulec uszkodzeniu.

Czym czyścić panele? Z uwagi na to, że powierzchnia modułów fotowoltaicznych jest dość delikatna, do ich czyszczenia należy używać roztworu demineralizowanej wody i izopropanolu w stosunku 50:50, specjalistycznych środków polecanych przez producenta lub wody o miękkim odczynie. Stosuj szczotkę z miękkim włosiem lub gąbkę (np. z nylonu). Unikaj szorstkich materiałów, by nie porysować paneli. Nie używaj myjki ciśnieniowej! Może to spowodować duże, nieodwracalne uszkodzenia.

Jak oczyścić panele ze śniegu?

Pokrywa śnieżna nie stanowi zagrożenia dla paneli, choć oczywiście w pewnym stopniu wpływa na ich wydajność. W przypadku instalacji zamontowanych pod dużym kątem nachylenia, zazwyczaj nie ma konieczności ingerencji, ponieważ śnieg w większości samodzielnie się zsuwa. W sytuacji, gdy dach jest płaski i/lub pokrywa śniegu zalega na powierzchni paneli, można je oczyścić, jednak należy to robić bardzo ostrożnie. Ważne jest, by śnieg był sypki. Zamarznięta, lodowa pokrywa musi stopnieć sama!