Wczytuję dane...

Czy warunki atmosferyczne wpływają na wydajność paneli słonecznych?

Czy warunki atmosferyczne wpływają na wydajność paneli słonecznych?

Motorem napędowym paneli fotowoltaicznych są promienie słoneczne. Czy to oznacza, że podczas pochmurnych dni instalacja PV przestaje produkować prąd i staje się całkowicie bezużyteczna? Nie! Nie da się jednak ukryć, że warunki atmosferyczne rzeczywiście mają wpływ na działanie fotowoltaiki. Zatem jak pogoda przekłada się na wydajność? Odpowiadamy!

Deszcz, śnieg, grad

Krótki deszcz nie wpływa na pracę fotowoltaiki. Co więcej, może oczyścić powierzchnię paneli z nagromadzonego kurzu. Jednak długotrwałe opady idą w parze z dużym zachmurzeniem, zatem ograniczą wydajność paneli.

Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku śniegu. Gruba warstwa białego puchu pokrywająca powierzchnię paneli w dużym stopniu wpływa na ich działanie. Między innymi dlatego montowane są one pod kątem minimum 40 stopni. Takie ułożenie pozwala na swobodny spadek śniegu. Nawet, jeśli część instalacji pozostanie przykryta, odsłonięte elementy nagrzeją się i doprowadzą do stopniowego ogrzewania i topnienia zalegającego śniegu.

Zachmurzenie

Zachmurzenie ma duży wpływ na efektywność fotowoltaiki. Chmury ograniczają pracę paneli słonecznych, jednak nie blokują ich całkowicie. Nowoczesne moduły fotowoltaiczne pracują nawet przy promieniowaniu rozproszonym. Należy jednak liczyć się z tym, że zachmurzenie może zmniejszyć wydajność nawet o 80%.

Skrajne temperatury

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest wpływ temperatury na wydajność fotowoltaiki. Szerokie grono osób myśli, że wysoka temperatura = więcej wyprodukowanego prądu. W rzeczywistości skrajne temperatury – zarówno te bardzo niskie, jak i bardzo wysokie, nie wpływają dobrze na działanie paneli słonecznych. Instalacja PV do efektywnego działania nie potrzebuje ciepła tylko promieni słonecznych, a te mogą się pojawiać nawet podczas mroźnych dni.