Wczytuję dane...

Co robić z nadwyżkami energii pochodzącymi z fotowoltaiki?

Co robić z nadwyżkami energii pochodzącymi z fotowoltaiki?

Ilość produkowanego przez fotowoltaikę prądu jest większa, niż Twoje realne zapotrzebowanie? Zastanawiasz się co się dzieje z nadwyżką energii? Czy ona przepada? Na szczęście nie! Istnieją różne metody na jej wykorzystanie. Jedną z nich jest oddanie do zewnętrznej sieci energetycznej. Innym sposobem jest prywatny magazyn energii. Tłumaczymy, na czym polega każda z opcji.

Oddanie do zewnętrznej sieci

  • System opustów (net-metering) to metoda obowiązująca prosumentów, którzy przyłączyli instalację PV do sieci do 31.03.2022 roku. Polega ona na oddawaniu wyprodukowanej nadwyżki prądu do sieci z możliwością przechowywania jej przez 12 miesięcy od momentu przesyłu. Co ważne – „odebrać” można jedynie część energii. Wartość opustu jest zależna od wielkości instalacji. W przypadku instalacji do 10 kW odebrać można 80% energii, natomiast przy instalacjach większych niż 10 kW – 70%.

  • Net-billing to nowy system rozliczania energii obowiązujący każdego, kto zamontował panele po 31.03.2022 roku. Metoda polega na rozliczaniu wartościowym (a nie ilościowym, jak w przypadku systemu opustów). Oznacza to, że wymiana energii będzie odbywać się na zasadzie kupna-sprzedaży. Prosument sprzedaje wyprodukowaną nadwyżkę przyjmując stawki hurtowe, a w razie niedoboru może kupić brakującą energię od sieci – po cenach detalicznych.

Prywatny magazyn energii

Innym rozwiązaniem jest domowy magazyn energii, który umożliwi przechowywanie nadwyżki i wykorzystanie jej w czasie, kiedy instalacja kończy produkcję. To metoda, która ma długą listę zalet, w tym między innymi możliwość wykorzystania wyprodukowanej energii w 100%, zasilanie awaryjne w przypadku ewentualnych przerw w dostawie prądu z sieci czy zyskanie pełnej niezależności.