Wczytuję dane...

Dlaczego fotowoltaika jest przyjazna środowisku?

Dlaczego fotowoltaika jest przyjazna środowisku?

Fotowoltaika zapewnia spore korzyści finansowe. Odpowiednio zaprojektowana i zamontowana instalacja może obniżyć rachunki nawet o 90%! Jednak to nie jedyna ich zaleta. Coraz częściej na montaż paneli słonecznych decydują się osoby, które poza oszczędnością pieniędzy, mają na uwadze również troskę o środowisko naturalne. Co sprawia, że ta metoda pozyskiwania prądu jest uznana za jedną z najbardziej ekologicznych? Tłumaczymy.

Brak szkodliwych substancji

Wytwarzanie przez panele słoneczne energii elektrycznej jest całkowicie pozbawione szkodliwych substancji. Podczas pracy nie emituje dwutlenku siarki, dwutlenku węgla, dwutlenku azotu, a także nie wytwarza rtęci i praktycznie nie uwalnia gazów cieplarnianych do atmosfery. Co więcej, nie wytwarza odpadów stałych oraz ścieków. Dzięki temu instalacja nie zanieczyszcza powietrza, wody, ani gleby.

Oszczędność zasobów

W przeciwieństwie do paliw kopalnianych, energia słoneczna wykorzystywana do produkcji prądu, jest energią odnawialną. Do prawidłowego funkcjonowania moduły fotowoltaiczne potrzebują jedynie dostępu do słońca.

Warto również wspomnieć, że blisko połowa toksycznych zanieczyszczeń, które trafiają do wody pochodzi z elektrowni węglowej, natomiast fotowoltaika do prawidłowego działania w ogóle nie potrzebuje wody.

Fotowoltaika nie emituje żadnych dźwięków

Kolejnym dowodem na to, że fotowoltaika jest przyjazna środowisku naturalnemu, jest fakt, że nie emituje ona żadnych dźwięków. Panele słoneczne pracują bardzo cicho i nie wytwarzają uciążliwego hałasu. Również ich montaż nie wymaga bardzo głośnych prac. W związku z tym, w żadnym stopniu nie wpływają na komfort życia zarówno ludzi, jak i zwierząt.