Wczytuję dane...

Inwerter jako ważny element instalacji fotowoltaicznej

Inwerter jako ważny element instalacji fotowoltaicznej

Mówi się, że inwerter to serce instalacji fotowoltaicznej. Jest w tym sporo racji. To element bez którego cały system byłby całkowicie bezużyteczny. W związku z tym, jak ważnym jest urządzeniem, warto wiedzieć na jego temat nieco więcej. Tłumaczymy, czym dokładnie jest, jakie są jego rodzaje oraz jakie zadania pełni falownik fotowoltaiczny.

Czym jest inwerter fotowoltaiczny?

Inwerter, nazywany również falownikiem, to element odpowiadający za zamianę prądu stałego (DC), wyprodukowanego przez panele słoneczne, na prąd zmienny (AC), który dostarczany jest do gniazdek i może służyć do zasilania urządzeń elektrycznych. Swoją pracę wykonuje w czasie rzeczywistym, więc prąd można wykorzystać od razu.

Rodzaje falowników PV

Istnieje kilka rodzajów falowników PV:

  • sieciowe (on-grid) – współpracujące z siecią energetyczną, oddające do niej nadwyżkę wyprodukowanej energii;

  • wyspowe (off-grid) – niewspółpracujące z siecią energetyczną, wyposażone w akumulatory przechowujące nadwyżkę energii, którą można wykorzystać w czasie, kiedy panele słoneczne nie pracują (np. w nocy);

  • hybrydowe – łączące cechy obu, wyżej wymienionych rodzajów.

Jakie zadania pełni falownik?

Jak wyżej zostało wspomniane, głównym zadaniem inwertera PV jest przekształcenie napięcia stałego na napięcie przemienne. Jednak to nie jedyna funkcja, jaką pełni. To element, który nieustannie monitoruje pracę całej instalacji i w razie potrzeby – reaguje na nieprawidłowości poprzez wyłączenie systemu. Ponadto, falownik śledzi maksymalny punkt mocy modułów PV. Mowa tu o układzie MPPT, dzięki któremu możliwe jest zwiększenie wydajności instalacji nawet o 20%.