Mikroinwertery solarne, nazywane również mikrofalownikami, to urządzenia, które z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Ich zadaniem jest przekształcenie prądu stałego (DC) w prąd zmienny (AC), czyli energię elektryczną, która doprowadzana jest do gniazdek. Dodatkowo, są odpowiedzialne za monitorowanie poszczególnych modułów. Wykrywają usterki i spadek wydajności, co pozwala na stałe śledzenie ich pracy, a w razie awarii – szybką reakcję.
Mikroinwertery solarne działają podobnie do zwykłych inwerterów PV. Tym, co je różni jest ich rozmiar. Mikroinwertery są znacznie mniejsze od klasycznych inwerterów zarówno pod względem wielkości, jak i mocy. Ponadto, przy ich użyciu prąd stały zamieniany jest na prąd zmienny bezpośrednio pod modułem.
Jakie są zalety mikrofalowników?
Mikrofalowniki przystosowane są do obsługi jednego lub dwóch modułów w instalacji. W ten sposób powstaje fotowoltaika niskonapięciowa. Dzięki niezależnej pracy każdego z paneli, ewentualne uszkodzenie pojedynczego modułu nie doprowadzi do zaprzestania działania całej instalacji. Ponadto, ich niewątpliwą zaletą jest możliwość rozbudowy. Powiększenie systemu wymaga jedynie zakupu dodatkowego modułu fotowoltaicznego z mikroinwerterem.
Gdzie stosuje się mikroinwertery solarne?
Z uwagi na to, że mikroinwertery solarne obsługują pojedyncze moduły, pozwalają na dużą elastyczność pod względem zastosowania. W przeciwieństwie do klasycznych inwerterów, świetnie sprawdzą się w trudnych miejscach, np. na dachach o nieregularnym kształcie lub z różnym nachyleniem. Mogą być stosowane również w miejscach o dużym lub nierównomiernym zacienieniu.