Panele fotowoltaiczne bifacial są coraz popularniejszym rozwiązaniem w dziedzinie energii odnawialnej. Moduły dwustronne dają większy uzysk energii z jednego panelu, a to skutkuje szybszym zwrotem kosztów inwestycyjnych niż w przypadku tradycyjnych instalacji fotowoltaicznych. Należy jednak pamiętać, że nie każde miejsce nadaje się do montażu tych paneli. Powinny być one umieszczane tam, gdzie panuje duża ilość odbijającego światła. W takich warunkach panele fotowoltaiczne bifacial uzyskują do 30% więcej energii niż panele monokrystaliczne.
Oprócz wysokiej wydajności moduły bifacialne charakteryzują się również dużą stabilnością. Dzięki temu możliwe jest minimalizowanie ryzyka powstawania mikropęknięć, co przekłada się na utrzymanie wysokiej jakości i mocy modułów przez długi czas.
Działanie i budowa paneli fotowoltaicznych bifacial
Dwustronne panele fotowoltaiczne to innowacyjna technologia, której działanie opiera się na zdolności absorpcji światła słonecznego zarówno z jednej, jak i drugiej strony. Oznacza to, że panel słoneczny może przetwarzać energię słoneczną bezpośrednio z promieniowania słonecznego, jakie dociera do jego powierzchni, ale także ze światła odbitego od otaczających obiektów lub nawierzchni. Efektem fotowoltaicznym jest przemiana energii słonecznej w energię elektryczną, przy użyciu specjalnych układów półprzewodnikowych znajdujących się wewnątrz panelu. Dzięki temu procesowi możliwe jest pozyskanie zielonej energii elektrycznej bez emitowania jakichkolwiek szkodliwych gazów cieplarnianych.
Pod względem budowy dwustronne panele fotowoltaiczne różnią się od tradycyjnych paneli jednostronnych. Bifacial mają standardowe wymiary, a ich ogniwa są zamknięte pomiędzy dwoma warstwami przezroczystego szkła hartowanego lub innego tworzywa sztucznego. Oczywiście każdy panel składa się z kilku takich ogniw ułożonych obok siebie. Panele fotowoltaiczne tej konstrukcji są nie tylko bardziej wydajne, ale także odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne.
Wykorzystywanie paneli fotowoltaicznych bifacial
Panele fotowoltaiczne bifacial są coraz częściej wykorzystywane w projektach związanych z energią odnawialną. Są to panele dwustronne, co oznacza, że mogą przyswajać energię słoneczną od obu stron. Tę zaletę można wykorzystać w projektach związanych z budynkami czy wiatami fotowoltaicznymi. Panele bifacial nadają się zarówno do montażu na budynkach, jak i na gruncie. Na gruncie, gdy są zamontowane na jednoosiowym systemie nadążnym, uzyskuje się najwyższe wartości energii elektrycznej. Ze względu na swoją strukturę panele bifacial są idealne do zastosowania w systemach fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkami.
Warto jednak pamiętać, że montaż paneli bifacial na dachu jest trudniejszy niż tradycyjnych paneli jednostronnych. Dlatego też powinno się przede wszystkim upewnić, że nośność dachu jest odpowiednia. Jeśli tak, a dach pokryty jest białym lub szarym materiałem dachowym, można spróbować stworzyć odpowiedni system montażowy. Mimo że koszty produkcji paneli bifacial są niewiele wyższe od kosztów produkcji tradycyjnych paneli jednostronnych, to ich cena rynkowa jest zdecydowanie wyższa. Jednak panele dwustronne w dłuższej perspektywie są bardziej opłacalne z powodu wyższej efektywności wytwarzania energii elektrycznej, co pozwala na szybszy zwrot z inwestycji.